Porady

Przytulne wnętrza - inspiracje

800x533 przytulne1.jpg

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem. Wracamy do niego, by zrelaksować się w ulubiony sposób, wypocząć. Nie ma jednak nic gorszego niż pięknie urządzone, lecz mało przytulne wnętrze. Takie, w którym człowiek zamiast wypoczywać odczuwa dyskomfort. Bardzo ważne są materiały z jakich korzystamy by wykończyć i wyposażyć nasz własny. Dużą rolę odgrywa też paleta barw, w jakiej się poruszamy. Chłodne kolory, monochromatyczne odcienie, płyskujące materiały, stal, szkło, meble ze skóry czy zimne oświetlenie nie są sojusznikami w tworzeniu klimatu domowego ciepła. A jak je uzyskać ? Podpowiemy.

  

Często efekt chłodu i pustki towarzyszy nowo urządzanym wnętrzom. Tym, które są naszym pierwszym własnym kątem i dopiero zaczynamy kompletować meble i wyposażenie. Wykładamy panele, malujemy, wstawiamy meble, a ku naszej rozpaczy echo nadal odbija się od ścian. Efekt pogłębia stukot, jaki wydaje podloga przy każdym stawianym na niej kroku...  


Jak w prosty i tani sposób wprowadzić ciepło do domu ?

Jak stworzyć przytulne wnętrze ?  


Drewno w mieszkaniu

Jeśli dopiero urządzasz swój dom lub mieszkanie pomyśl o wprowadzeniu do wnętrza stałych elementów drewnianych lub imitujących drewno. Panele podłogowe, elementy umeblowania, parapety wewnętrzne czy ramy okienne będą doskonałą bazą do stworzenia przytulnego klimatu. Z modnych skrzynek lub palet pomalowanych niekoniecznie na biało możesz własnoręcznie i tanio stworzyć urocze półki, siedzenia czy nawet całe meble. Wystarczą jednak drewniane ramki na zdjęcia i małe skrzyneczki, w których można ułożyć sezonowe dekoracje lub przechowywać poduszki by wprowadzić do wnętrza naturalne ciepło. 

Mocnym elementem zapewniającym wspaniałą kameralną atmosferę wnętrza są proste, tradycyjne drewniane żaluzje. Zamontowane w oknach od strony południa lub zachodu stworzą klimatyczną grę świateł, efekt przywołujący wspomnienie urlopu w  ciepłych krajach.

Zieleń w mieszkaniu

 

Kolejne must have przytulnego mieszkania. Rośliny wprowadzą życie, tlen i optymizm. Pięknie ozdobią każdy parapet, chroniąc jednocześnie przed wścibskimi spojrzeniami. Doskonale komponują się z drewnem i skandynawską bielą. Najlepiej we wnętrzach sprawdzają się doniczkowe rośliny zielone, liściaste lub delikatnie kwitnące. Bardzo łatwo znależć odmiany niekłopotliwe w pielęgnacji i bujnie rosnące np. anturium lub zamioculcas. Lekko orientalny klimat wprowadzą drzewka bonsai, ale też zwykłe drzewka szczęścia. 

Osłonki na donice to kolejny temat otwierający mnóstwo możliwości. Możesz wybierać spośród żywych neonowych kolorów po wiklinowe koszyczki czy drewniane skrzyneczki. Osłonka na doniczkę to rzecz, którą możesz zmienić nawet kilka razy w roku odmieniając swoje wnętrze, a jednocześnie nie obciążając zbytnio kieszeni.

Świece i lampiony

Nie udało się zbudować w Twoim wnętrzu kominka ? Spokojnie, istnieje kilka sposobów by mimo wszystko cieszyć się ciepłem jaki daje naturalny płomień. Świece i tealighty wspaniale poradzą sobie ze stworzeniem wieczornego klimatu, a latarenki i świeczniki wprowadzą do Twojego wnętrza zarówno kolor jak i ciepło.

Oświetlenie

Odpowiednim oświetleniem można dokonać we wnętrzu cudów. Powiększyć je, pomniejszyć, uwydatnić niektóre elementy, a na innych skupić uwagę. Można nim również cudownie ocieplić wnętrze lub całkowicie popsuć klimat zmieniając je w szpitalną salę. Przytulność wnętrzu zapewnią lampy podłogowe i stojące, najlepiej z materiałowymi kloszami w ciepłych kolorach ziemi. Nalezy zwrócić uwagę, by żarówki miały ciepły odcień i nie były zbyt jaskrawe. Używanie rozproszonego oświetlenia sufitowego mocno nadwyręża efekt przytulności.

Ciekawym i modnym rozwiązaniem są też duże żarówki - gruszki zastępujące tradycyjne klosze lamp sufitowych. Stworzone do wnętrz loftowych, błyskawicznie znalazły swoje miejsce w wielu domach urządzonych tradycyjnie lub w stylu skandynawskim.

Cottonballs i światełka.

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się girlandy z bawełnianych lampionów tzw. cottonballs. Wystarczy przewiesić je niedbale lub ułożyć w szklanym naczyniu, by uzyskać cudowny, trochę świąteczny efekt przytłumionego ciepłego światła. 

Świąteczne lampki przestały już być tylko świąteczne. Podobnych drobnych lampek na sznurku można używać na co dzień. Stworzą kameralną atmosferę, fantastycznie sprawdzą się podczas domowych przyjęć. 

Kolorowe i wzorzyste poduszki, koce, pledy, kapy.

Prosty pomysł na ocieplenie wnętrza to wprowadzenie do niego poduszek w różnych rozmiarach i wzorach, czasem nawet będacych zupełnie na opak z pozostałymi elementami wystroju. Nie obawiajmy się eksperymentować z wzorami i kolorami i sięgnąć po poszewki z wizerunkami zwierząt, z napisami, czy śmiesznymi obrazkami. Wymiana poszewki to obecnie koszt kilku złotych, a wrażenie odmiany zapewnione. Poduszki można ułożyć tradycyjnie na kanapie lub sofie, w fotelu, lub rozrzucić niedbale, pochować w koszach, skrzynkach lub nawet na półkach. 

Koce i narzutki obecne w pobliżu poduszek, przewieszone przez oparcie kanapy czy fotela spotęgują poczucie domowego ciepła i zachęcą do wypoczynku. 

Książki

Książki, ich zapach i historie które chowają dla wielu z nas są nieodłączynym elementem bliskiego otoczenia. Możliwość spędzenia wieczoru z książką i ciepłą herbatą leżąc na kanapie pod kocem przy świetle nocnej lampki to kwintesencja przytulności. Zbieracze książek mają bardzo ułatwione zadanie wnętrzarskie. Kolorowe grzbiety wyeksponowane nawet na najprostszej półce ożywią każde wnętrze i tchną w niego przytulny klimat.

Eklektyzm we wnętrzu

Misz masz, mieszanie stylów, artystyczny nieład ? Coż z tego, że balansujemy na granicy bałaganu ? Czyż pewien nieład nie jest właśnie nieodłączną cechą ciepłego, tętniącego życiem domu ? Połączenie mebli z różnych epok, stylów i elementów pozornie do siebie nie pasujących może jednak stworzyć bardzo przytulne wnętrze. 

Wiele osób dobrze czuje się we wnętrzu pełnym przedmiotów zbieranych latami, mebli i bibelotów o wartości sentymentalnej. Taki zestaw potrafi stworzyć prawdziwie domowy, kameralny nastrój.

Podwieczorek na zastawie złożonej z różnych elementów smakuje bardzo przytulnie.

Cegła na ścianie

Wielu o niej marzy, niewielu ma jednak możliwość posiadać w domu odsłoniętą cegłę, w dodatku dobrej jakości. Z myślą o wszystkich fanach cegły powstały różne jej imitacje. Począwszy od bardzo realistycznych okładzin ściennych po tapety z motywem cegły. Cegła czerwona, biała, szara ... od wyboru do koloru. Do przytulnego wnętrza najbardziej pasuje cegła czerwona, która w połączeniu z przytłumionym oświetleniem czyni w pomieszczeniu cuda. 

Wyciszający podkład pod panele

Ważna rzecz, o której należy pomyśleć na dość wczesnym etapie wykańczania mieszkania. Stanowią niewielki procent ceny podłogi, a zdecydowanie poprawią komfort jej użytkowania. Zniwelują irytujące odgłosy stukania dając efekt miękkości.


aby zakupić ocieplające dodatki do wnętrz odwiedź Mrówkę w Poznaniu na Czarnieckiego 12


KUP TERAZ PRZEZ INTERNET

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...